Mazda MX-5 Slovensko
info@miata.sk

Jazda v kolóne – pravidlá a pokyny

Poradie áut v kolóne

1. prvé ide vedúce auto kolóny

2. rekreační vodiči a vodiči idúci v takejto kolóne prvý krát

Čím ide posádka ďalej v kolóne za vedúcim vozidlom, tým je jazda dynamickejšia a rýchlejšia. Je to zákon džungle a nikto s ním nič nespraví. Kto nechce zbytočne riskovať a chce sa kochať, nech sa radí dopredu kolóny.

3.  rýchlejší vodiči – kto chce dynamickú jazdu, nech sa radí dozadu kolóny.

4. Auta s príliš hlučným výfukom, alebo odstráneným katalyzátorom, ktoré by mohli obťažovať či už pachom alebo nadmerným hlukom účastníkov ktorí sa chcú jazdou kochať, by sa mali radiť do zadnej časti kolóny.

5. posledné auto „zberač mŕtvol“- uzatvára kolónu a rieši prípadné problémy

6. všetky ostatné autá (všetky autá, ktoré nie sú MX-5)

Vedúce auto a posledné auto sú vždy predstavené na stretnutí pred výjazdom.

Zopár jednoduchých pravidiel k jazde v kolóne

Bezpečný odstup: dodržujete bezpečný odstup, aby ste vedeli zastaviť, ale nie taký veľký, aby ste nechali priestor pre “cudzincov”. Ak nevidíte do zákruty pred sebou, musíte predpokladať, že za zákrutou bude stojaca kolóna. Treba ísť tak, aby ste mali miesto na brzdenie. Zároveň však nenechávame medzi sebou zbytočne veľké medzery. Snažte sa ísť tak, aby sme tvorili jednu plynulú a zreteľnú kolónu.

Prejazd križovatiek: Cez križovatky jazdíme tak, aby sme nerobili miesto v kolóne pre ostatných vodičov, nemôžeme si však v žiadnom prípade vynucovať prednosť v jazde.

Predbiehanie ostatných áut: hlavne s rozumom a chladnou hlavou, ak je dostatočný rozhľad a manéver bezpečný, plná čiara nepukne.

Sledujte auto za sebou: pokiaľ ho nevidíte, spomaľte, až sa objaví

Keď stratíte auto pred sebou: mal by spomaliť. Ináč platí, že sa ide po hlavnej ceste. Pokiaľ sa z hlavnej bočí na vedľajšiu, posledné auto čaká na ďalšieho. Pokiaľ to tak spraví každý, nebude problém.

V prípade problému: zastaviť na kraji cesty (kolóna pokračuje) a počkať na posledné auto a s ním problém riešiť.

Pri vjazdoch a výjazdoch: na/z parkovísk nezdržujte, nech zbytočne neblokujeme dopravu

Pri pauzách: pri prvom zatrúbení  sa ide k autám, pri druhom odjazd.

Slušné správanie: nerobíme neporiadok, nedriftujeme a nehrabeme kolesami, hlavne na súkromných pozemkoch, ako sú parkoviská. Sme v strehu, nenarážame do ostatných a hlavne šírime dobrú náladu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *